Warsztaty z szycia laparoskopowego na trenażerach pod patronatem firmy Olympus

Praktyczne warsztaty skoncentrowane na technikach szycia laparoskopowego z wykorzystaniem trenażerów. Przeznaczone dla osób rozpoczynających swoją przygodę z laparoskopią lub pragnących doskonalić swoje umiejętności. Program obejmuje naukę efektywnego posługiwania się narzędziami laparoskopowymi, technik szycia przerywanego i ciągłego, wiązania węzłów wewnątrzustrojowych oraz ergonomii operowania. Kurs oferuje indywidualne nauczanie i intensywne ćwiczenia praktyczne, w trakcie których przedstawimy tips&tricks używane w naszej codziennej praktyce. 

Prowadzący: Tomasz Wikar

 

Warsztaty z szycia laparoskopowego na trenażerach pod patronatem firmy Johnson&Johnson

Praktyczne warsztaty skoncentrowane na technikach szycia laparoskopowego z wykorzystaniem trenażerów. Przeznaczone dla osób rozpoczynających swoją przygodę z laparoskopią lub pragnących doskonalić swoje umiejętności. Program obejmuje naukę efektywnego posługiwania się narzędziami laparoskopowymi, technik szycia przerywanego i ciągłego, wiązania węzłów wewnątrzustrojowych oraz ergonomii operowania. Kurs oferuje indywidualne nauczanie i intensywne ćwiczenia praktyczne, w trakcie których przedstawimy tips & tricks używane w naszej codziennej praktyce. 

Prowadzący: Piotr Zarzycki
 

 

Prawostronna hemikolektomia z dostępu laparoskopowego - warsztaty symulacyjne pod patronatem firmy Johnson&Johnson

Podczas tych warsztatów będziesz mieć wyjątkową okazję, aby pod okiem doświadczonego operatora nauczyć się i przećwiczyć podstawy bezpiecznego przeprowadzania hemikolektomii prawostronnej techniką laparoskopową. Szczególny nacisk zostanie położony na zrozumienie anatomii naczyń, bezpieczne korzystanie z urzadzeń wysokiej energii oraz staplerów. Dodatkowo omówimy planowanie strategii chirurgicznej dla optymalizacji wyników leczenia. Ćwiczenia praktyczne z użyciem symulatora jamy brzusznej dodatkowo wzbogacą proces edukacyjny.

Kryteria uczestnictwa: średni poziom umiejętności w dziedzinie chirurgii kolorektalnej. 
Lekarz rezydent po 4. roku szkolenia specjalizacyjnego, specjalista +/-2 lata

Prowadzący: Mateusz Rubinkiewicz, Anna Łoś

 

Sigmoidektomia z dostępu laparoskopowego - warsztaty symulacyjne pod patronatem firmy Johnson&Johnson

Warsztaty dotyczące laparoskopowej resekcji esicy. W trakcie tej sesji symulacyjnej uczestnicy będą mieli możliwość nauczyć się, pod okiem ekspertów, bezpiecznego preparowania lewej części okrężnicy, oceny anatomii naczyń, przeprowadzania resekcji jelita oraz wykoniania prawidłowego zespolenia. Nacisk zostanie położony na planowanie zabiegu oraz zrozumienie anatomii, w tym postępowania z okolicą zagięcia śledzionowego. Praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem symulatora jamy brzusznej usprawnią proces zdobywania nowych umiejętności.

Wymagania dla uczestników: średniozaawansowane umiejętności w chirurgii kolorektalnej.
Lekarz rezydent po 4. roku szkolenia specjalizacyjnego, specjalista +/-2 lata.

Prowadzący: Mateusz Rubinkiewicz, Anna Łoś

 

Laparoskopowe zaopatrywanie przepuklin pachwinowych sposobem TAPP - warsztaty na bloku operacyjnym

Te praktyczne warsztaty są skierowane do lekarzy rezydentów i specjalistów chirurgii ogólnej wykonujących w swojej praktyce lub pragnących rozpocząć wykonywanie operacji naprawczych przepuklin pachwinowych metodą TAPP oraz planujących rozszerzenie swojego armamentarium o zaawansowane zabiegi naprawcze przedniej ściany jamy brzusznej. 

Celem tych warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat właściwej kwalifikacji do zabiegu, interpretacji anatomii chirurgicznej przedniej ściany jamy brzusznej oraz tej widzianej z perspektywy dostępu przezbrzusznego, przedotrzewnowego dodatkowo zaprezentowanie techniki operacyjnej podczas kilku zabiegów przeprowowadzonych w obecnośći uczestników przez doświadczonego operatora. 

Prowadzący: Maciej Matyja

 

Chirurgia bariatryczna - warsztaty na bloku operacyjnym pod patronatem firmy Medtronic

Warsztaty przeznaczone dla chirurgów chcących doskonalić swoje umiejętności w zakresie laparoskopowych operacji bariatrycznych. W trakcie spotkania na bloku operacyjnym zaprezentowana zostanie na żywo technika operacyjna zaawansowanych zabiegów chirurgii metabolicznej w tym operacji rewizyjnych. Dodatkową wartością tego wydarzenia będzie prezentacja filmów z leczenia powikłań operacji bariatrycznych. 

Prowadzący: Piotr Major

 

Laparoskopowe operacje kolorektalne - warsztaty na bloku operacyjnym pod patronatem firmy Olympus

Warsztaty przeznaczone dla chirurgów wykonujących laparoskopowe operacje jelita grubego chcących doskonalić swoją technikę operacyjną oraz poszukujących rozwiązań problemów napotykanych śródoperacyjnie. Kurs ma na celu zapewnienie uczestnikom solidnego zrozumienia stałych etapów operacji kolorektalnych oraz dostarczy możliwość uzbrojenia się w bezcenne w codziennej praktyce klinicznej wskazówki. 

Prowadzący: Michał Pędziwiatr

 

Warsztaty: Leadership w chirurgii

Program:

- Rodzaje przywództwa i okoliczności ich stosowania czyli co robić i kiedy?
- Co pomaga, a co przedzkadza w zarządzaniu, czyli o rozterkach zarządzających. 
- Zakrzywienie poznawcze (cognitive bias) w zarządzaniu, czyli o tym jak mózg nam płata figle i dlaczego.
- Optymalizacja zarządzania, czyli co możemy nauczyć się od żołnierzy, sportowców i ludzi biznesu.
- Negocjowanie, czyli jak nie dzielić tortu tylko go powiększać. 

Zarządzanie zespołami jest codziennością chirurgów. Albo jestesmy zarządzani, albo nami zarządzają. Często jedno i drugie na raz. Pracujemy pod presją czasu i wyniku, w deficycie zasobów i informacji. Jak w tym wszystkim stworzyć dobrą organizację? Taką w której ludzie będą chcieli pracować? Co się musi stać, żeby chciało się nam pracować dobrze? 

Jeśli interesuje Cię co nauka i instytucje szkolące liderów wiedzą na ten temat to zapraszam na warsztaty. Wiedza w pigułce, trochę ćwiczeń i doświadczania na sobie różnych mechanizmów zarządczych. Nawet jeśli nie jesteś ordynatorem oddziału to zarządzasz zespołem dyżurowym czy poradnianym, nawet jeśli nie zarządzasz to jesteś zarządzany. W każdym z tych przypadków warto wiedzieć dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób i jak wpływać na ich zachowania. 

Prowadzący:

Michał Nowakowski jest absolwentem Leadership Academy (Prof. C. Wójcik)  prowadzonej przez Center for Leadership z Warszawy. Ukończył szkolenie z zakresu uczenia przywództwa na Kennedy School of Government Uniwersytetu Harvarda (Prof. Ronald Heifetz) oraz zaawansowany kurs dynamiki grup pod kierunkiem Prof. Lionela Stapley’a z Birkbeck University of London. Teorię uzupełniał o doświadczenia zarządcze jako kierownik Zakładu Dydaktyki Medycznej, Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej, Centralnego Bloku Operacyjnego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Kierował zespołami złożonymi z kilku, kilkudziesięciu a nawet kilkuset osób. Budował zespoły od fazy rekrutacji i przekształcał już istniejące. Kierował zespołami dydaktycznymi i medycznymi. Doświadczył jako kierownik pandemii, przeprowadzek, wypowiedzeń i zmian przełożonych. Popełnił większość możliwych do popełnienia błędów i dzieli się doświadczeniem z tymi, którzy chcą zmieniać sposoby zarządzania w polskim sektorze ochrony zdrowia na lepsze.